Peregrynacja urny ks. Bosko

25 kwietnia 2009 r. w Bazylice Maryi Wspomożycielki na Valdocco w Turynie została zaprezentowana i poświęcona urna z cenną relikwią Ks. Bosko. Przemierza ona aktualnie kraje, w których pracują salezjanie. Peregrynacja urny przez pięć kontynentów, której chciał sam Przełożony Generalny Salezjanów ks. Pascual Chávez Villanueva, odbywa się w ramach przygotowania do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ks. Bosko w 2015 roku.

Urna

Urna, zaprojektowana przez architekta Gianpiero Zoncu, została wykonana z aluminium, brązu i kryształu. Pracowali przy niej: Marco Berrone (kowal), Francesco Boglione (stolarz), firma “Bivetro” (obróbka kryształu). Odlewnia Artystyczna „De Carli” wykonała elementy metalowe, firma “Perlaluce” – oświetlenie.
Podstawa urny przedstawia most podtrzymywany przez cztery filary, na których są umieszczone daty wskazujące na dwusetną rocznicę:1815-2015. Filary są ozdobione, a po bokach urny znajdują się czworokątne płyty z obliczami młodych z pięciu kontynentów, które wykonał rzeźbiarz Gabriele Garbolino. Herb Zgromadzenia Salezjańskiego, które w tym roku obchodzi 150. rocznicę założenia, i charyzmatyczne motto, które wybrał sam Ks. Bosko – Da mihi animas, cetera tolle – dopełniają dekoracji relikwiarza.
Urna, łącznie z podstawą, ma 253 cm długości, 100 – szerokości i 132 – wysokości; waży 530 kg. Wewnątrz umieszczona jest figura Ks. Bosko, podobna do tej znajdującej się w urnie w Bazylice Maryi Wspomożycielki. W jej wykonaniu uczestniczyli: rzeźbiarz Garbolino z „Apostolatu Liturgicznego” i siostra Anna Scaglia CMW (przygotowanie odzieży). Twarz została odtworzona na podstawie odlewu, jaki Cellini wykonał nazajutrz po śmierci Ks. Bosko.

Peregrynacja

Pierwszy etap międzynarodowej peregrynacji objął salezjański Region Ameryki Łacińskiej – Stożek Południowy. Urna przemierzyła Chile, Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię. Potem program peregrynacji, która zakończy się 31 stycznia 2014 roku, ma następujący przebieg:
- Region Ameryka Środkowa i Północna: od marca do października 2010;
- Region Azja Wschodnia-Oceania: od listopada 2010 do kwietnia 2011;
- Region Azja Południowa: od maja do listopada 2011;
- Region Afryka-Madagaskar: od grudnia 2011 do kwietnia 2012; lipiec i sierpień 2012;
- Region Europa Zachodnia: maj i czerwiec, od września do listopada 2012;
- Region Europa Północna: od grudnia 2012 do sierpnia 2013;
- Region Włochy-MOR: od września 2013 do stycznia 2014.

W tym czasie urna dotrze do 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański.
W Polsce urna gościć będzie: w dniach 27 maja–7 czerwca 2013 r. w Inspektorii Warszawskiej (PLE), 8–19 czerwca 2013 r. w Inspektorii Pilskiej (PLN), 20 czerwca – 1 lipca 2013 r. w Inspektorii Wrocławskiej (PLO) i w końcu 2–10 lipca 2013 r. oraz 14–17 sierpnia 2013 r. w Inspektorii Krakowskiej (PLS). U nas, w Kielcach: 6 lipca, godz. 17.30 – 7 lipca, godz. 14.30.

List Prymasa

Z okazji Peregrynacji Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk napisał specjalny list, w którym czytamy m. in.: „Z prawdziwą radością przyjąłem wiadomość o planowanej peregrynacji relikwii św. ks. Jana Bosko związanej z dwusetną rocznicą jego urodzin. (…) Zbliżamy się coraz bardziej do Jubileuszu urodzin Księdza Bosko, który Wspólnota Salezjańska będzie przeżywać 16 sierpnia 2015 r. Jestem przekonany, że będzie to wielkie wydarzenie dla całej Rodziny Salezjańskiej, dla Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, ale również dla naszej Archidiecezji i dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są złączeni z Księżmi Salezjanami.(…)
Zbliżający się Jubileusz, a także obecność św. Jana Bosko w znaku jego relikwii, uświadamia nam, że nie wystarczy znajomość życia i działalności tego kapłana, ale konieczne jest poznanie i życie duchowością Księdza Bosko. Niech zatem trzyletnie przygotowanie do tego wydarzenia będzie również okazją do podjęcia z młodzieżą, świeckimi, Rodziną Salezjańską i Ruchem Salezjańskim ufnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Księdza Bosko.
Całą Wspólnotę Salezjańską w jej wszystkich wymiarach powierzam opiece Jasnogórskiej Królowej Polski, wstawiennictwu św. Wojciecha i św. ks. Jana Bosko”.

Źródło: http://www.infoans.org/; http://www.prymaspolski.pl, http://sdb.org.pl/

Opracował ks. Krzysztof Golba