Coś się kończy i coś się zaczyna…

15 września nastąpi uroczyste otwarcie filii Oratorium Świętokrzyskiego na Herbach, przy ul. Górniczej 64. Kiedyś mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 26, później m.in. Gimnazjum nr 13. Teraz po gruntownym, trwającym dwa lata remoncie budynek będzie siedzibą czterech instytucji: przedszkola, gimnazjum, biblioteki i właśnie Oratorium.

Idea

Pomysł zorganizowania filii Oratorium na Herbach narodził się mniej więcej trzy lata temu. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: ówczesny przewodniczący Rady Miasta Kielc Krzysztof Słoń i ówczesny dyrektor Oratorium Świętokrzyskiego ks. Tomasz Kijowski. „Większość naszej parafii jest po tamtej stronie torów. I stąd nasza obecność w tej świetlicy” – mówi, wybrany 3 września podczas Forum Oratorium obecny dyrektor tej placówki, ks. Krzysztof Golba. I to prawda. Rozmowy na temat realnej obecności salezjanów w sercu parafii, czyli na Herbach właśnie, prowadzone były od wielu lat. Podejmowano również udane próby zainicjowana wydarzeń wychowawczo-kulturalnych na tamtejszym osiedlu. Festyn rodzinny, który Oratorium zorganizowało w czerwcu tego roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem i pokazał jak wiele wymagających wsparcia dzieci mieszka w tej zaniedbanej części Kielc. Oprócz festynu zrealizowano na Herbach jeszcze dwa inne projekty finansowane przez UM Kielce, również dobrze przyjęte przez mieszkańców. Ponieważ dzielnica aktualnie odcięta jest od centrum miasta, warto rozpocząć tam działalność, poprzez zorganizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży, odpowiadając w ten sposób na ich potrzeby.

Miejsce

Oratorium otrzymało od Prezydenta Miasta Kielc siedem pomieszczeń (200 m2) w darmowe użyczenie na trzy lata. Podzielono je następujące: jedno przeznaczone będzie na biuro Salosu, kolejne to: kawiarenka (jest tam aneks kuchenny), sala komputerowa, sala rekreacyjna, (z możliwością zagrania w bilard, darta, ping-pong), salka przeznaczenia różnego (na spotkania czy do nauki) i wreszcie jeszcze jeden mały pokój, w którym być może mieścić się będzie punkt konsultacyjny Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Bezpieczny Dom”, które działa przy naszej parafii. Meble, całe wyposażenie biura – to dar od likwidowanej, z powodu braku naboru, salezjańskiej szkoły w Czarnym Dunajcu. Komputery do pracowni Oratorium otrzymało od innej salezjańskiej placówki szkolnej z Nowej Huty. Ze środków własnych zakupiono stół bilardowy.

Warsztaty

Rozpoczęcie tegorocznego roku oratoryjnego zaplanowane zostało z nieco większym niż zwykle rozmachem: 14 września, w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, o godz. 18.00, swoją prymicyjną mszę odprawi ks. Łukasz Krysmalski, katecheta, ale także współodpowiedzialny za kieleckie oratorium (będzie m.in. szefował Małemu Oratorium). A dzień później, 15 września, nastąpi uroczyste otwarcie nowej salezjańskiej placówki na Herbach. Rozpocznie wszystko koncert zespołu DeSalt, następnie - część oficjalna (z udziałem ks. inspektora Dariusza Bartochy, przedstawicieli Kurii, władz miasta, MOPR-u i innych instytucji), czyli poświęcenie nowego obiektu i wreszcie trzy godziny z Klanzą- przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów, którzy zapraszają na warsztaty zabaw niezwykłych.

Aby przyciągnąć jak największą ilość osób, które będą mogły skorzystać z bogatej oferty przygotowanej dla dzieci i młodzieży, przez sześć tygodni (od połowy września do końca października) w nowej placówce na Herbach będą prowadzone warsztaty. Pieniądze na ich sfinansowanie Oratorium otrzymało od Urzędu Marszałkowskiego, włączając się w koordynowany przez urząd projekt dotyczący przeciwdziałania alkoholizmowi. Z wnioskowanych 50 tys. zł. Oratorium otrzymało tylko 14 tys. Zatem akcja promocyjna musiała zostać mocno okrojona. Ale uda się zorganizować warsztaty: wokalne, fotograficzne, spotkania z ciekawym filmem, warsztaty z psychologiem, warsztaty taneczne, rajdy, wycieczki prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Dokładny plan tych spotkań można odnaleźć w aktualnym numerze „Oratora”.

Cel

Adresatami tych działań będą dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat z różnych środowisk, w tym rodzin dotkniętych alkoholizmem i patologią. Chodzi przede wszystkim o profilaktykę, czyli inaczej mówiąc salezjańską prewencję. Czas wolny powinien być spędzany aktywnie i twórczo, ponieważ wtedy cała energia młodych ludzi spożytkowana będzie z korzyścią dla nich. Ale oprócz tego uwzględniony został także ich rozwój kulturalny, wprowadzenie w świat wartości czy kształtowanie dojrzałych osobowości poprzez rozwój indywidualnych zainteresowań, jak również budowanie wspólnoty i zdrowych relacji międzyludzkich.

Życzmy nowej salezjańskiej placówce powodzenia. Start nie będzie łatwy, ale miejmy nadzieję, że miejsce to będzie się twórczo rozwijać z korzyścią dla młodych ludzi.

Monika Bator