Co nowego od września i października

Na pewno już przeczytaliście albo przeczytacie w „Oratorze” o naszym nowym dziele, jakim jest świetlica na Herbach. Pamiętam, że ten pomysł rodził się przez wiele lat. Leżał i leży mi on szczególnie na sercu, bo mam świadomość, że zdecydowana większość naszej parafii mieszka „za torami” – na Herbach. Kiedy dwa lata temu młodzież urządziła sobie huczną „pasterkę” pod jednym z budynków na tym osiedlu, upewniliśmy się, że musimy mieć swoje miejsce tam, gdzie gromadzi się młodzież, że powinniśmy wyjść do nich z naszą propozycją. Pomysł ten zyskał poparcie naszych władz zakonnych i władz miasta, które znalazły dla nas miejsce w nowo odremontowanej szkole przy ul. Górniczej. Chciałbym prosić wszystkich o modlitwę w tej intencji. Jak każde nowe dzieło jest ono obarczone pewnym ryzykiem. Módlmy się za naszą młodzież, aby nie bała się być dobra i potrafiła wykorzystywać te talenty, którymi Bóg ją obdarzył.

Co nowego od września i października

Od września powracamy do nabożeństw Dogi Krzyżowej. Ks. Jerzy zgodził się prowadzić je w każdy pierwszy piątek miesiąca o 8.30 i 17.30. Była to prośba niektórych członków Rady Duszpasterskiej. Uważam, że słuszna, gdyż Krzyż Chrystusowy, który jest szczególnie obecny w naszej świątyni, domaga się stałej pamięci i medytacji.

A od października, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, będzie głoszone kazanie katechizmowe. To druga nowość, która wyrosła z dyskusji w czasie spotkań Rad Duszpasterskich na temat naszej wiary. Po co takie kazania? Aby pogłębić znajomość prawd wiary, by następnie, przez modlitwę, w pełniejszy sposób uczestniczyć w życiu Kościoła. To próba odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być katolikiem we współczesnych warunkach. Nie ukrywam, że poziom znajomości naszej wiary jest bardzo niski, a czasem wręcz infantylny… To próba sprowokowania tych, którzy chodzą (jeszcze) do kościoła, by pogłębili swoją wiarę i osobistą relację z Trójcą Przenajświętszą.

Jubileusz…

Nie zamierzam jeszcze przedstawiać całego programu jubileuszu naszej parafii. Zrobię to w odpowiednim czasie przed Adwentem. Wraz z życzeniami każda rodzina otrzyma kompletny program, który jest już prawie gotowy. Świętowanie rozpoczniemy 1 stycznia, a zakończymy 14 września 2013 roku. Każdy miesiąc będzie skierowany do konkretnych odbiorców. Styczeń chcemy poświęcić dzieciom, na luty zaprosić małżeństwa niesakramentalne naszej parafii, w marcu zapytamy wszystkich, co się stało z naszym chrztem świętym, w kwietniu ks. bp. Mokrzycki ze Lwowa przybliży nam, na czym polega nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, itd., itd. Chcielibyśmy, aby każdy parafianin znalazł coś dla siebie. Ilu z tego zaproszenia skorzysta? Nie wiemy.

Prośba ….

Już teraz chciałbym ponowić moją prośbę. Przygotowujemy monografię – książkę w związku ze 100-leciem naszej parafii. Wciąż brakuje mi waszych artykułów. Apeluję do tych parafian, który już wiele lat współtworzyli i współtworzą nasze parafialne środowisko i na pewno mają wiele wspomnień i doświadczeń. Chciałbym, aby książka, która się ukaże, nie była zbiorem suchych liczb i faktów, ale raczej sposobem na podzielenie się osobistym doświadczeniem. Przecież każdy z Was ma wiele takich doświadczeń. Wspominacie o nich w czasie wizyt kolędowych. Mówicie, jak to było kiedyś, jak przeżywaliście takie czy inne wydarzenie w parafii. Proszę, przelejcie te wspomnienia na kartkę papieru i przynieście do mnie. Jeśli ktoś chce zostać anonimowym – pozostanie. Bardzo na Was liczę. Spróbujcie nie marnować długich jesiennych wieczorów, oglądając kolejny odcinek „Klanu”, ale sami napiszcie scenariusz do filmu „Jak to w kościele św. Krzyża bywało…”.

Na temat malowania i nowego oświetlenia naszej świątyni napiszę w przyszłym miesiącu. Z Bogiem.

ks. proboszcz Zygmunt Kostka