Kronika salezjańska

Ferie w Szczyrku

W dniach 1-7 lutego Oratorium Świętokrzyskie zorganizowało w Szczyrku ferie dla młodzieży. Wiosenna zima sprzyjała zabawom na stoku. Wszyscy uczestnicy zimowiska brali udział w nauce jazdy na snowboardzie. Nauka jazdy i doskonalenie umiejętności jeździeckich zapełniły młodzieży większość czasu. Oprócz tego w programie wyjazdu znalazły się dwie wycieczki: do Żywca (zwiedzanie miasta i muzeum Browaru Żywiec) oraz do Wisły (zwiedzanie miasta, możliwość podziwiania stoku Małysza i zobaczenia rezydencji prezydenta RP, wizyta w Hotelu Gołębiewskim, gdzie znajdował się basen, z którego korzystała młodzież).
Wiele radości sprawiły młodym ludziom pogodne wieczorki, w ramach których wspólnie rysowali karykatury swoich kolegów i koleżanek, relaksowali się przy grach planszowych i edukacyjnych (scrabble, rumicub itp.). Niemałą atrakcją był również grill z góralskim graniem na żywo.
Jednym słowem wyjazd był bardzo udany, a młodzież wróciła zadowolona i wypoczęta. Za udane ferie podziękowania należą się ks. Łukaszowi Krysmalskiemu i ks. Krzysztofowi Golbie.

„Bajeczne ferie z Dominikiem Savio” w LS Kielce.

Pod takim tytułem, w terminie od 3 do 8 lutego, odbyły się w Oratorium przy ul. Górniczej półkolonie Liturgicznej Służby z naszej parafii. Ministranci spędzali swój wolny czas grając w piłkę nożną, piłkarzyki, bilard, czy ping-ponga. Codziennie po odmówionej modlitwie Anioł Pański czekała na nich porcja świeżych drożdżówek, które spożywali ze smakiem. W sobotę, na zakończenie ferii, została zorganizowana wycieczka do Świętej Katarzyny, gdzie zaplanowano kulig. Było dużo zabawy na śniegu, którego brakło niestety na drogach, i sanie trzeba było zamienić na furmanki. Po udanej przejażdżce chłopcy udali się do szkoły w Bęczkowie, gdzie czekał na nich wyśmienity, salezjański bigos „na-winie”. Po posiłku nie zabrakło rekreacji na ośnieżonym boisku szkolnym, którą zakończono grą w „Cztery zamki”. Około godziny 16 grupa powróciła do Kielc, by zakończyć bajeczną przygodę. Na rozstrzygnięcie czeka quiz z wiedzy na temat filmu „Karol - Papież, który pozostał człowiekiem", który zapoczątkował nasze przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II.

Boskie Zimowisko dla dzieci

Wiele atrakcji z okazji ferii przygotowaliśmy dla dzieci w dniach od 10 do15 lutego. Organizatorem przedsięwzięcia był opiekun Małego Oratorium ks. Łukasz Krysmalski. Dzieci udały się m.in. z wizytą do Muzeum Dialogu Kultur, gdzie usłyszały ciekawą historię, której bohaterami były zwierzęta. Następnie każdy z uczestników zajęć przygotował z papieru wybrane przez siebie zwierzątko, np. żyrafę czy krokodyla. Równie atrakcyjna była wizyta w kinie. Dzieci zobaczyły dwa filmy animowane: „Ratujmy Mikołaja” oraz „Zambezię”. Maluchy odwiedziły także Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie miały możliwość zobaczenia zabytkowych pomieszczeń oraz wzięły udział w warsztatach, podczas których przygotowywały maski karnawałowe. Nie obyło się także bez spotkania z policją. Wczesnym rankiem przybyły do Oratorium panie policjantki, które mówiły na temat bezpieczeństwa, w szerokim tego słowa znaczeniu, oraz zostawiły kilka ciekawych gadżetów np. naklejki odblaskowe czy książeczki. W przedostatnim dniu ferii dzieci udały się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie zwiedziły dawne więzienie, oraz zobaczyły kilka ciekawych ekspozycji z historii Polski. Ostatni dzień był czystym relaksem, bowiem wybraliśmy się na basen do Strawczynka. Przez pięć dni półkolonii dzieci miały zapewniony ciepły posiłek, który dla 62 głodomorów przygotowywała nasza kucharka Pani Nikola. Oprócz głównych atrakcji dnia wychowawcy i animatorzy przygotowali wiele ciekawych i emocjonujących zabaw, które nie pozwoliły nudzić się uczestnikom oratoryjnego zimowiska.


Jubileusz w „Radości”

12 lutego odprawiona została msza święta dziękczynna, podczas której Grupa AA (Anonimowych Alkoholików) „Radość”, działająca przy naszej parafii, świętowała 5-lecie swojego istnienia. Grupa powstała dokładnie 4 lutego 2009 roku. Członkowie grupy co roku świętują kolejne rocznice, dziękując Panu Bogu za wytrwałość i prosząc o siłę do pracy nad sobą.

Oratoryjna Zabawa Karnawałowa

28 lutego odbyła sie w oratorium zabawa karnawałowa, w której udział wzięło 45 osób z Oratorium przy 1 Maja i Górniczej. Tradycyjnie zabawę rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której na dobry początek zatańczyliśmy belgijskiego. Impreza trwała do godziny 23.30. Młodzież przygotowała salę i przyniosła coś na ząb, żeby było co robić w przerwach między szaleństwami na parkiecie.

Zabawa karnawałowa dla dzieci

1 marca odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych oratorian. Uczestniczyły w niej dzieci ze świetlicy przy ul. Górniczej i 1 Maja oraz ministranci. Dzieci przebrały sie za różne postacie. Zwycięzcami w kategorii najlepszy kostium byli: Kinga Majka jako Czerwony Kapturek i Kamil Majka jako klaun. W kategorii najlepiej bawiących się osób zwyciężyli Julia i Paweł. Animatorzy przygotowali wiele ciekawych zabaw dla dzieci, natomiast rodzice zatroszczyli sie o ciasta i inne smakołyki. Zabawa przyniosła dzieciom wiele radości.24 lutego odbyło się comiesięczne spotkanie oratorian seniorów, którego tematem było przesłanie Ks. Generała, odnośnie duchowości salezjańskiej. W czasie spotkania została skonfrontowana duchowość wychowanków Oratorium Świętokrzyskiego, w której oni dorastali, z duchowością, która przedstawił Ks. Generał. W czasie spotkania nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę i herbatę w miłym gronie.

Przygotowała Jolanta Gawda

XI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

W weekend 28.02-02.03 w Zabawie koło Tarnowa odbyło się XI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Tegoroczne spotkanie było w całości poświęcone kwestiom organizacyjnym związanym ze Światowymi Dniami Młodzieży, które jak ogłosił Papież Franciszek po tegorocznym święcie młodych w Rio de Janeiro, zagoszczą w Polsce w 2016 roku. Wybór miejsca nie był przypadkowy - pracom patronować będzie bł. Karolina Kózkówka, która w 1914 roku poniosła w Zabawie śmierć w obronie dziewictwa. W Forum uczestniczyło 4 biskupów, 60 księży i 145 przedstawicieli młodzieży, a Rodzinę Salezjańską reprezentowali księża: Wiesław Psionka sdb, Dariusz Gojko sdb (Inspektoria Pilska) oraz Tomasz Detka. Z rąk księży biskupów odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieżowe otrzymali oni uroczyste błogosławieństwo i zostali w imieniu Salezjańskiego Centrum Światowych Dni Młodzieży posłani do pracy przy tworzeniu tego ogromnego i pięknego przedsięwzięcia. Podczas sesji plenarnych poruszano kwestie przekazania i peregrynacji symboli ŚDM, dyskutowano formy wolontariatu możliwe do przedsięwzięcia, obecność wydarzenia w sieci, formację polskiej młodzieży przygotowującą do jak najpełniejszego przeżycia centralnych wydarzeń czy kształt „Dni w diecezjach”. Długa droga przed nami w przygotowaniach przede wszystkim duchowych, ale i pracy nad zagadnieniami technicznymi, których wymaga przyjęcie tak ogromnej rzeszy młodzieży ze świata. Jednak cele: życie wieczne przez doczesny rozwój w radości, każą podjąć każdą pracę, zatem... DO DZIEŁA!

Tomasz Detka