Po kolędzie – w skrócie
Każdy parafianin powinien wiedzieć, że Kościół to nie tylko miejsce, jak się to brzydko mówi, „usług religijnych”, ale przede wszystkim Wspólnota, która chce się rozwijać i świadomie podążać w wybranym kierunku.
Dzisiaj chciałbym podsumować wizytę kolędową i odnieść się do spraw poruszanych przez Was podczas spotkań z księdzem. Szerzej mówiłem o tym podczas kazań w niedzielę 9 lutego. Każda kolęda czegoś uczy. Z mojego doświadczenia wiem, że na kolędzie najważniejsza jest wspólna modlitwa i rozmowa. Mam takie przeczucie, że w wielu domach to niestety jedyna modlitwa, jaką słyszy Bóg w ciągu roku.
Dziękuję wszystkim parafianom, którzy podzielili się z naszymi duszpasterzami swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Zazwyczaj nie jest ich wiele. Jest wśród nich sporo pozytywnych. Dostrzegane są zmiany w kościele, przynajmniej te zewnętrze. Widzi się prace, które zostały w ostatnich latach wykonane, bogaty program jubileuszu, współpracę duszpasterzy, troskę o dzieci i młodzież. Z serca za ciepłe i budujące słowa dziękujemy. Jeśli się coś udało, to jest w tym zasługa wielkiej rzeszy parafian. A oto najczęściej pojawiające się tematy w czasie tegorocznej kolędy (pomijam oczywiście temat ekranów).
Ogrodzenie – …zostanie odbudowane. Prace zostaną rozpoczęte w tym roku. Jesteśmy na etapie wstępnym – projektowym. Takie ogrodzenie w perspektywie kościoła, który jest już zabytkiem, wymaga szczególnych pozwoleń i uzgodnień, a to, jak wszystkim wiadomo, wymaga więcej czasu i cierpliwości. W swoim stylu będzie nawiązywało do istniejącego do tej pory ogrodzenia i w całości zostanie sfinansowane z odszkodowania, które zostało wypłacone za stary płot.
Nagłośnienie – wciąż z różnych powodów słychać głosy niezadowolenia na jego stan czy sposób przekazu. Dlatego po radzie duszpasterskiej postanowiliśmy zaprosić fachowców, by się wypowiedzieli na ten temat. Ewentualne zakupy nowego sprzętu nagłaśniającego zostaną sfinansowane z kopert, które państwo złożyli z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Parking – stał się on jakby mniejszy …, a szczególnie na mszach o godz. 10.00 i 11.30. Na obecną chwilę nie planujemy budowania innego miejsca parkingowego lub powiększania obecnego. Jednak mam dwie sugestie. Pierwszą, by zauważyć inne miejsca parkingowe, np. na ulicy Zagnańskiej lub na przedłużeniu tej ulicy – drodze prowadzącej pod wiaduktem. Druga sugestia jest związana z kulturą parkowania, czyli parkowaniu z głową, tak by umożliwić innym zrobienie tego samego. Jeśli już kogoś przyblokowaliśmy, starajmy się w miarę szybko powrócić po mszy do samochodu. Ponadto, zaraz przy wyjeździe z parkingu, sprawdza się nasze chrześcijaństwo – czy czegoś się nauczyliśmy od Chrystusa w kościele.
Autobusy – zwrócę się do odpowiedniego urzędu, by dostosować godziny kursowania linii nr 17 do odbywających się nabożeństw. Czy będzie to możliwe jeszcze przed zmianą rozkładu, tego na razie nie wiem.
Jeszcze raz …za czas kolędy w Waszych domach…, która naprawdę nie męczy, z serca mówimy: Bóg zapłać !!!
A to garść statystyki z kolędy 2013/2014.
1. Ilość mieszkańców – 9 526 (wg UM Kielce, dane z 2013 r.)
2. Ilość parafian – 8 847
3. Ilość rodzin – 3 502
4. Przyjęło kolędę rodzin – 2 621
5. Nie przyjęło rodzin – 881
6. Małżeństw cywilnych w parafii (łącznie) – 206
w tym bez przeszkód do zawarcia – 27, z przeszkodami - 179
7. Innowierców – 6 rodzin – ok. 30 osób