Sonda

Po wakacjach zadaliśmy naszym parafianom następujące pytanie: „Co sądzi Pan/Pani o krytyce Kościoła?”

Gabriela, 16 lat
Uważam, że ludzka krytyka Kościoła często jest uzasadniona. Ludzie mają uprzedzenia do księży, bo zdarzało sie wiele skandali z nimi w roli głównej i mają prawo być sceptycznie do tego nastawieni. Często czepiają sie spraw takich jak zbiórki pieniędzy np. na ofiarę. Może i ludzie mają swoje powody, ale uważam, że przychodzimy do kościoła nie po to, by oceniać księży czy ich metody, ponieważ to też ludzie i również popełniają błędy, ale przychodzimy do kościoła na spotkanie z Bogiem, by z Nim porozmawiać, by usłyszeć Słowo Boże i tego ludzie powinni się trzymać.

Paweł, 20 lat
Uważam, że jeśli taka krytyka jest uzasadniona, to nie ma w niej nic złego. Kościół powinien potrafić ją przyjąć, tak jak każdy z nas. Myślę, że z tymi krytykami związane są prędzej osoby niewierzące, ponieważ katolicy nie powinni chodzić na msze, czy uczestniczyć w świętach po to, aby oceniać Kościół czy księży, ale dla Pana Boga i po to, by się modlić.

Ola, 17 lat
Krytyka Kościoła moim zdaniem często jest niepoprawna, ponieważ nie zgadza się z naszą moralnością i naturalnym zachowaniem człowieka.

Monika, 23 lata
Uważam, że ludzie mają prawo krytykować Kościół, ale tylko ci, którzy faktycznie wierzą w Boga, uczęszczają na mszę świętą i biorą czynny udział w życiu Kościoła. Moim zdaniem krytyka może być skierowana do kontrowersyjnych zdarzeń, a nie do każdej błahostki, bo każdy jest człowiekiem i każdy kiedyś może się pomylić lub popełnić błąd.

Krzysztof, 33 lata
Według mnie krytyka Kościoła jest przesadna. W szczególności media bardzo ją ukazują. Nie każdemu może odpowiadać zachowanie np. niektórych księży i nikt nie zabrania wyrażania swojego zdania na ten temat. Jednak jeśli chodzi o jakieś mniej znaczące sprawy, to myślę, że ludzie powinni dać sobie spokój, bo w końcu nie na tym powinna polegać prawdziwa wiara.

Joanna, 28 lat
Uważam, że nawet Kościół potrzebuje w jakimś stopniu krytyki, gdyż pomaga ona, tak jak nam w codzienności, dążyć ku doskonałości i wielkości. Dzięki temu Kościół może stawać się nowoczesny, odnaleźć więcej potrzebujących oraz pełniej i lepiej spełniać swoją misję. Czasem jednak ta krytyka jest przesadzona i wymierza cios nie w Kościół, a w Boga czy w przykazania. Myślę, że dla niektórych wystarczy wówczas sięgnąć po Pismo Święte, czy spędzić chwilę na modlitwie, by odnaleźć prawdę i spokój ducha.

Barbara, 50 lat
Krytyka Kościoła katolickiego zaczyna wyglądać jak zmasowany atak. Często ludzie ulegają fałszywej opinii innych, przez co tworzą sie negatywne oceny. Myślę, iż krytykowanie Kościoła może być w pewien sposób zależne od krytykowania przez Kościół świata, niektórych postaw. Każdy ma prawo do własnej opinii, pochwalania bądź krytykowania, jednak nigdy nie powinno wiązać się to z obrazą ludzi, w tym przypadku członków Kościoła.

„Skończmy z krytyką bliźnich!
Oceniajmy w prawdzie samych siebie!”
Kard. Stefan Wyszyński

opracowały:
Anita Małek
Katarzyna Szmania