Duchu Święty, przyjdź...
19. maja w Kościele Katolickim obchodzono Święto Zesłania Ducha Świętego – popularnie zwane Zielonymi Świątkami. To jeden z najważniejszych dni dla chrześcijan.
Święto Zesłania Ducha Świętego przypada w dzień Pięćdziesiątnicy. Każdego roku przypomina o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Wieczerniku. Wtedy to na zgromadzonych Apostołów i Maryję został zesłany – obiecany przez Jezusa Chrystusa – Duch Święty. Tak ten moment ukazują Dzieje Apostolskie. „W Dniu Pięćdziesiątnicy znowu wszyscy się razem tam zebrali. Aż tu nagle powstał szum z nieba, jakby zerwał się gwałtowny wiatr i napełnił cały dom, w którym przebywali. Wtedy zobaczyli, że nad głowami każdego z nich pojawiły się jakby języki ognia. A Duch Święty napełnił ich wszystkich, i zaczęli mówić obcymi językami, jak im Duch dawał” (Dz 2, 1-4) (1).
Fragment przywołuje niezwykłe wydarzenia, jakich Apostołowie i będąca z nimi Maryja doświadczyli w Wieczerniku. Uwagę przykuwa nagły podmuch wiatru, ogień nad głowami zgromadzonych i pomieszanie języków. Żadne z wyżej wymienionych zjawisk nie jest przypadkowe. Co więcej przenika je symboliczna wymowa.
Większość z nas zapytana o symbol Ducha Świętego z pewnością bez wahania odpowiedziałaby: gołębica. Tak bowiem przedstawiano Go w ikonografii już od początków chrześcijaństwa. Pod tą postacią widzimy Go na obrazach czy rzeźbach. Jako Trzecia Osoba Trójcy Świętej widnieje obok Ojca i Syna. Utożsamienia Ducha Świętego z gołębicą należy doszukiwać się np. we fragmencie Ewangelii według świętego Jana, traktującym o chrzcie Jezusa w Jordanie. Ewangelista pisze: „Ujrzałem Ducha zstępującego z nieba jak gołębica. I spoczął na Nim” (J 1, 32). A dlaczego taki symbol? Miał on uwypuklić dobroć, delikatność i prostotę Ducha Świętego. Wskazywał też na Jego niewinność i wierność.
Symbolem Ducha Świętego jest też wiatr. Oznacza moc, przemianę i odrodzenie. Tak jak podmuch wiatru oczyszcza ziemię, tak tchnienie Ducha Świętego oczyszcza każdego człowieka. Wiatr może też odnosić się do obecności Trzeciej Osoby Trójcy Świętej w całym życiu każdego chrześcijanina.
Kolejny z symboli – ogień. To przecież pod postacią języków ognia Duch Święty zstąpił na Apostołów w Dzień Pięćdziesiątnicy. Ogień zwyczajowo oznacza wieczność, oczyszczenie i potęgę. W przypadku Ducha Świętego oznacza też przekształcającą energię Jego dzieł. Tradycja duchowa zachowała symbolikę ognia jako jedną z najlepiej wyrażających działanie Ducha Świętego.
Wymienione symbole to tylko niewielka część tych, które odnoszą się do Ducha Świętego. Obok nich znajdziemy np. wodę, namaszczenie czy pieczęć. Każdy z nich czytany osobno pokazuje jedynie niewielki fragment „oblicza” Ducha Świętego. Złożone w całość i zrozumiane pozwalają wgłębić się w istotę Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.
Święto Zesłania Ducha Świętego to nie tylko dzień wolny od pracy. „Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa” . (2)
1) Fragmenty pochodzą z: Pismo Święte. Stary i Nowy Testament w przekładzie z języków oryginalnych, opracował zespół pod red. Michała Petera (Stary Testament), Mariana Wolniewicza (Nowy Testament), Wyd. Św. Wojciecha, Poznań 2003.
Symbolikę Ducha Świętego opisano na podstawie KKK.
2) źródło: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/duch.php3