Z wiarą w plecaku
„Ach kieleckie, jakie cudne! Gdzie jest taki drugi kraj?...” – słowa tej piosenki nuci wiele osób. Trudno się dziwić, ponieważ region świętokrzyski to jeden z najpiękniejszych obszarów w całym kraju. Tym, którzy wakacje zdecydują się spędzić na ziemi Świętego Krzyża, polecam ruszyć w niecodzienną wycieczkę krajoznawczo-duchową i poznać urokliwe parafie Diecezji Kieleckiej. Oto niektóre z nich.
Bolmin – Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Z pozoru przeciętna budowla kryje w sobie nieprzeciętny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia - słynący cudownymi łaskami. Legenda głosi, że w trakcie I wojny światowej w 1914 roku kościół został ostrzelany pociskami artyleryjskimi. Wydano wówczas polecenie, aby – dla bezpieczeństwa – obraz został przewieziony do Kielc. Kiedy tylko mieszkańcy zdjęli obraz, w kościele dał się słyszeć płacz dziecka. Zainteresowani szukali go, lecz na próżno. Dziecka nigdzie nie było. Wrócili więc do obrazu Matki Bożej i ponownie zaczęli szykować go do „przeprowadzki”. Wtedy znów rozległ się płacz dziecka. Tym razem mieszkańcy uznali ten fakt za znak od niebios, że obraz ma pozostać w kościele. Ukryli go pod posadzką, gdzie bezpiecznie przetrwał całą wojnę. Najciekawszy w tej historii jest fakt, że kościół, chociaż wielokrotnie trafiany pociskami, ocalał, a te pociski, które do niego wpadały, albo nie wybuchały w ogóle, albo jeśli wybuchały czyniły zaledwie niewielkie szkody. W pobliżu parafii znajduje się też akwen wodny, gdzie można wypocząć w czasie upałów. Całkiem blisko jest również do Chęcin, w których znajdują się ruiny Zamku Królewskiego.
Cisów – Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
Kościół został wybudowany w 1758 roku. Jego wnętrze przepełniają liczne figury świętych oraz sceny biblijne. Jednak, jak głosi lokalna legenda, swego czasu panoszył się w nim również...diabeł, który próbował udaremnić budowę świątyni. Nawiązaniem do legendy jest znajdująca się w kościele figura diabła, nad którą góruje Archanioł Michał. W czasach II wojny światowej parafia była miejscem spotkań modlitewnych oraz stanowiła schronienie dla żołnierzy AK.
Jędrzejów – Archiopactwo Ojców Cystersów/ Parafia bł. Wincentego Kadłubka
Najstarsze w Polsce opactwo cysterskie. Siedziba cystersów – miejsce ich posługi oraz modlitwy. W 1218 roku do wspólnoty zakonnej dołączył bp Wincenty Kadłubek – kronikarz (autor „Kroniki Polskiej”), doradca władców, człowiek światły i wykształcony, historiograf. Pozostał tu aż do śmierci. Parafia jest skarbnicą religii, historii oraz sztuki. Szczególne miejsce dla pielgrzymów to kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka z trumienką zawierającą jego relikwie. Na uwagę zasługują również kopia obrazu jasnogórskiego znajdująca się w kaplicy Matki Bożej, którą poświęcił Jan Paweł II (dziś już święty) w 1983 roku oraz unikatowe na skalę całej Europy organy z połowy XVIII wieku. Wycieczkę może dodatkowo uatrakcyjnić zwiedzanie Jędrzejowa i jego interesujących miejsc, m.in. słynnego Muzeum im. Przypkowskich.
Wiślica – Parafia i Bazylika Mniejsza Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Miejsce znane przede wszystkim z corocznych Diecezjalnych Spotkań Młodzieży oraz punktu, z którego wyrusza Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę. Obiekt przepełniony historią sięgającą jeszcze państwa Słowian. Do wiślickich unikatów należy otaczana kultem figura Matki Bożej Uśmiechniętej, nazywanej również „Łokietkową”. Jak głosi podanie, przed jej wizerunkiem modlił się sam król Władysław Łokietek. Konterfekt słynie ze swoich licznych łask.
Smardzowice – Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
Historia parafii sięga roku 1325. Pierwsza świątynia została wykonana z drewna – w roku 1570 zniszczył ją pożar. Dziś na jej miejscu stoi kościół, którego budowę rozpoczęto w 1907 roku. W świątyni znajduje się znany ze swych łask obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. W roku 1972 został on uroczyście ukoronowany przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę. Kilkanaście lat później korony skradziono, a ponownej koronacji dokonał bp Szymecki. Skradzione korony odnaleziono i do dziś można je oglądać w jednej z kościelnych gablot. W księgach parafialnych znajduje się też prawdziwa „perełka” historyczna – autograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Plus parafii to również jej położenie – chociaż należy do Diecezji Kieleckiej, znajduje się na terenie województwa małopolskiego, a turyści mają na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” Kraków oraz Ojców.
Wszystkim parafianom i sympatykom dzieła księży salezjanów wycieczkę proponuję zacząć od miejsca pozornie nam znanego – czyli naszej parafii. Jej historia jest bogata, a ciekawostki związane, np. z budową kościoła bez wątpienia zainteresują wielu z Was...
Opracowała: Justyna Kuśtowska
Źrodła:
W. Burzawa, K. Dobrowolska, A. Dziarmaga, ks. P. Tkaczyk, Diecezja Kielecka. Miejsca-historia-tajemnice, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011.
http://www.jedrzejow-cystersi.pl/
http://www.parwislica.kielce.opoka.org.pl/
http://parafia-cisow.pl.tl/